Gdzie należy wykonać instalacje SAP?
Instalację SAP, czyli Systemy Wykrywania i Sygnalizacji Pożaru instaluje się zarówno w domach prywatnych, jak i w instytucjach publicznych. Sprawdź, jaka jest zasada ich działania i co jeszcze warto o nich wiedzieć.
Jaka jest rola systemów SAP?
Instalowane przez nas specjalistyczne systemy SAP pozwalają na bardzo szybkie wykrycie zagrożenia pożarem. Dzięki temu możliwe jest podjęcie natychmiastowych działań, mających na celu ograniczenie szkód materialnych i uniknięcie ofiar w ludziach. Przyjrzyjmy się dokładniej, jak działają. Po wykryciu pożaru system uruchomia wszystkie skorelowane z nim urządzenia, mające za zadanie dalsze informowanie o pożarze, gaszenie go oraz mające zapobiegać jego dalszemu rozprzestrzenianiu się. Informacja o zagrożeniu błyskawicznie i autonomicznie dociera także do Państwowej Straży Pożarnej.
Jakie rodzaje Systemów Wykrywania i Sygnalizacji Pożaru możemy wyróżnić?
Wyróżnia się dwa rodzaje Systemów Wykrywania i Sygnalizacji Pożaru:
- konwencjonalny,
- adresowalny.
Systemy konwencjonalne są mniej skomplikowane technologicznie; składają się bowiem z jednej linii dozorowej, stworzonej z kilku lub kilkunastu czujek. Dlatego też stosuje się je głównie w budynkach małej lub średniej wielkości oraz o niewielkiej liczbie pomieszczeń, czyli na przykład w domach jednorodzinnych. Bardziej rozwinięte systemy SAP to systemy adresowalne. Ich konstrukcja umożliwia zlokalizowanie każdej pojedynczej czujki. Dlatego adresowalny systemy SAP instaluje się w dużych obiektach użyteczności publicznej: hotelach, instytucjach publicznych, galeriach handlowych oraz szkołach.
Wybór odpowiedniego systemu każdorazowo uzależniony będzie jednak nie tylko od kubatury budynku, lecz również od potencjalnych zagrożeń, które mogą wystąpić na danym terenie. To dlatego przed wyceną oraz montażem systemu przeciwpożarowego, nasi fachowcy przyjadą na wskazane miejsce, aby ustalić konkretne potrzeby, specyfikę budynku oraz aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia.