Jak dokonać pomiaru rezystancji izolacji?
Jak dokonać pomiaru rezystancji izolacji?
Rezystancja to, innymi słowy, opór na przepływ prądu w obwodzie elektrycznym, który wyrażany jest w jednostce om. Pomiar rezystancji izolacji przeprowadzany jest pomiędzy samymi przewodami urządzenia lub też pomiędzy przewodami a materiałem izolacyjnym. Rutynowość pomiaru rezystancji oznacza, że jest ona wykonywana w przypadku każdego produktu elektrycznego, który trafia do sprzedaży – ma to za zadanie przede wszystkim zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa i ochrony przed porażeniem elektrycznym.
Zapoznaj się z tekstem, by dowiedzieć się, w jaki sposób dokonywany jest pomiar rezystancji izolacji.
Na czym polega pomiar rezystancji izolacji?
Podstawowa zasada pomiaru rezystancji izolacji opiera się na przepuszczanie prądu przez obwód elektryczny, który został uprzednio podłączony do urządzenia z mikroprocesorem mierzącym wartość rezystancji.
Pomiaru rezystancji izolacji dokonuje się przy określonym poziomie napięcia probierczego przy pomocy megaomomierza, miliamperomierza lub innej metody specjalistycznej przeznaczoną do tego celu. Napięcie zostaje regulowane przez osobę przeprowadzającą test, którą najczęściej jest wykwalifikowany elektryk. Specjalista ten odpowiada za regulowanie przepływu prądu, jego pomiar oraz dokonanie obliczeń prezentujących wynik pomiaru rezystancji izolacji, której wartość powinna być równa lub większa od oporu minimalnego określonego w obowiązujących normach.
Test rezystancji izolacji powinien zostać przeprowadzony w kilku miejscach sprawdzanego produktu – zazwyczaj są to konkretne grupy przewodów elektrycznych, jak również obudowa urządzenia i materiał izolacyjny znajdujący się pomiędzy wspomnianymi elementami.
Podczas przeprowadzania pomiaru rezystancji izolacji, warto uwzględnić działanie czynników, które mogą mieć znaczny wpływ na ostateczny wynik testu. Do czynników tych zaliczana jest: wilgotność, temperatura, czystość powierzchni izolacyjnej, wartość napięcia oraz czas pomiaru.
Wymagany czas dokonywanego pomiaru określany jest na podstawie części pojemnościowej izolacji – dla urządzeń o niskiej izolacji, np. lamp biurkowych, typowy czas testu to 1 sekunda, gdy urządzenia takie jak generatory wymagają przeprowadzenia dłuższego pomiaru trwającego nawet 10 minut.