Jak przeprowadzać pomiary instalacji elektrycznych w obiektach zagrożonych wybuchem?
Niektóre zakłady pracy funkcjonują w warunkach, które stwarzają możliwość wystąpienia wybuchu. W takich miejscach szczególną rolę odgrywają pomiary sieci elektrycznej, gdyż wadliwie wykonana lub uszkodzona instalacja może doprowadzić do zwarcia i w konsekwencji wybuchu.
Czym są strefy zagrożenia wybuchem?
W pomieszczeniach, w których może wytworzyć się atmosfera wybuchowa, wyznacza się specjalne strefy zagrożenia wybuchem. Określają one między innymi, czy mieszanina substancji palnych z powietrzem występuje stale, często, czy przez krótkie okresy. Atmosfera wybuchowa może przybierać też postać obłoku palnego pyłu w powietrzu. Dla takich miejsc opracowuje się również dokument nazywany oceną ryzyka wybuchu. Jeśli jesteś właścicielem firmy funkcjonującej w takich warunkach, musisz zadbać o regularne pomiary sieci elektrycznych, wykonywane przez elektryków. Przykładami miejsc zagrożonych wybuchem to na przykład mieszalnie lakierów, firmy z branży budowlanej, energetycznej, spożywczej, przemysł drzewny i chemiczny.
W jaki sposób i jak często wykonywać pomiary instalacji elektrycznych?
W zależności od klasyfikacji budynku, pomiary sieci ochronnych wykonuje się w określonych odstępach czasu. Przepisy zawarte w prawie budowlanych określają, że miejsca zagrożone wybuchem powinny być kontrolowane raz do roku. Dotyczy to także zagrożeń związanych z dużą wilgotnością, wysoką temperaturą oraz tam, gdzie instalacja jest użytkowana na otwartej przestrzeni. Pomiary instalacji elektrycznych w takich miejscach wykonuje się tak samo, jak w obszarach niezagrożonych wybuchem. Bezpieczeństwo ma zapewniać częstotliwość przeprowadzanych kontroli. Wynika to z troski o pracowników, którzy w przypadku eksplozji spowodowanej wadliwą instalacją, mogliby doznać bardzo groźnych obrażeń.